Izba Regionalna i Muzeum Parafialne „Sypaniec” w Łapszach Niżnych

Izba Regionalna i Muzeum Parafialne „Sypaniec” w Łapszach Niżnych

Tradycyjnie w sypańcach gromadzono plony ziemi, natomiast w łapszańskim sypańcu zebrano skarby, jakie pozostawiła historia. W Izbie znajdują się zabytkowe szafki, drewniane ławy, kuchenne sprzęty, a na ścianach – święte obrazy. W muzeum z kolei zgromadzono pamiątkowe eksponaty z życia parafii,np. naczynia liturgiczne, stare księgi parafialne, ornaty irepliki obrazów kościelnych. Warto też wiedzieć, że nad budynkiem kościołaznajduje się Kalwaria Spiska (stacje drogi krzyżowej), miejsce wyciszenia imodlitwy. W Wielkim Tygodniu odbywa się tam Misterium Męki Pańskiej organizowane przez miejscowąparafię.